×
×

چگونه سلام ما به معصومین علیهم السلام ، وسيلهٴ ترفيع درجاتشان است؟

سلام‏ هاي ما به معصومين (عليهم‏السلام) سلام تكريمي و مايهٴ ترفيع درجاتشان است

همهٴ ممكنات اعمّ از معصوم و غير معصوم، به لحاظ قوس صعود در حال حركت به سوي كمال مطلق هستند و اين كمال‏جويي و ترفيع درجه در بهشت نيز ظهور دارد:

 

﴿أُولئك يُجْزون الغُرفة بما صبروا ويُلقّوْن فيها تحيّةً وسلاماً﴾[۱]؛

آنان در مقابل صبر و شكيباييشان در دنيا به درجات عالي بهشت، پاداش داده مي‏شوند و در آنجا تحيت و سلام دريافت مي‏كنند.

 

از اين رو سلام‏ هاي ما به معصومين (عليهم‏السلام) سلام تكريمي و مايهٴ ترفيع درجاتشان است؛ چون سبب مي‏شود كه سلامت ويژه‏اي از ناحيهٴ ذات اقدس باري تعالي به آنان افاضه شود. افزون بر اين، براي خود سلام‏ كننده نيز اجر، منزلت و رفعت درجه را همراه خواهد داشت.

 

تذكر: معناي ترفيع درجه اين نيست كه سلام ما به منزلهٴ مبدأ فاعلي و واسط بين خداوند و آن ذوات نوراني قرار گيرد تا در نتيجه ما واسطهٴ استفاضهٴ آنان شويم، بلكه خداوند در ظرف عرض ادب ما فيض ويژه‏اي نازل مي‏كند كه بالاصاله به آن ذوات مقدّس مي‏رسد و به تَبَع آنان، رشحات آن به ما مي‏رسد.

 

به بيان ديگر: با وساطت آن انسانهاي كامل دعاي ما صعود مي‏كند و به محضر الهي بار مي‏يابد و از آن سو فيض الهي نيز به بركت وساطت آن ذوات نوراني نازل مي‏شود و به ما مي‏رسد. بنابر اين، حلقهٴ واسطه بين واجب تعالي و ممكنات همواره آنها هستند و بس و ما هرگز نمي‏توانيم چنين وساطتي را عهده‏دار شويم.

ايجاد ظرف عرض ادب نيز اگر چه به صورت ظاهر به خود ما مربوط مي‏شود، ليكن اين عرض ادب با امكاناتي صورت مي‏گيرد كه خود آنان در اختيار ما گذاشتند. پيام دعاها و معناي مقارن با صلوات‏هاي ما دربارهٴ ائمّهٴ اطهار (عليهم‏السلام) اين است كه خدايا! سيل رحمت خود را بر كوهسار وجود محمّد و آل (صلوات الله عليهم اجمعين) فرو فرست، تا سيلاب جاري از آن، جان‏هاي تشنهٴ ما را سيراب كند.

 

 

تمثيل استاد علامهٴ طباطبايي (رحمه‏الله) در اين باره چنين است:

اگر كسي دسته‏گلي را از باغ خود بچيند و به ديگري هديه بدهد، مي‏تواند بگويد: چيزي كه از آنِ من بود به تو هديه كردم امّا اگر نوكري كه تمام وجود و شئون او مربوط به مولايش است و از خود چيزي ندارد با اجازهٴ مولا و با استفاده از وقتي كه بايد در خدمت مولا باشد، دسته گلي را از باغ مولا بچيند و تقديم او كند، هرگز نمي‏تواند بگويد: چيزي كه تو نداشتي من آن را به تو اهدا كردم، بلكه مولا مي‏تواند بگويد: وسيلهٴ توفيق تو را من فراهم كردم.

كاري كه خدمت‏گزار در اينجا انجام داده، چيزي جز اظهار ادب كردن در محضر مولا نيست. صلوات‏ها و دعاهاي ما در حق ائمّهٴ اطهار (عليهم‏السلام) شبيه قسم دوم است، نه قسم اول.

 

برای مطالعه بیشتر رجوع کنید به ادب فناي مقربان ، ایت الله جوادی املی، جلد۱، صفحه ۱۰۲

 

 

۱. سورهٴ فرقان، آيهٴ ۷۵.

 

 • نویسنده
 • ۱۳۹۵/۴/۲۲ - ۲۱:۱۸
 • نظرات ۰

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
...
Fill in the blank.‎

پیشنهاد ما

این خون "بسیار سریع" دامان مجریان این رژیم را می‌گیرد
 • نویسنده
 • ۱۳۹۴/۱۰/۱۳ - ۱۱:۴۳
 • ۰ نظرات

رهبر معظم انقلاب اسلامی با محکومیت شدید قتل عالم مؤمن و مظلوم شیخ نمر گفتند: بدون تردید دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت.

×

دختران چگونه می‌توانند از سویی شاد بپوشند و از سویی بدون تبرّج در جامعه حضور داشته باشند
 • نویسنده
 • ۱۳۹۴/۹/۱ - ۱۰:۵۸
 • ۰ نظرات

چکیده:

×

چگونه دوری از گناه را در خود تقویت کنیم
 • نویسنده
 • ۱۳۹۴/۸/۲۷ - ۲۰:۳۹
 • ۰ نظرات

چکیده:

×

×